Dzień Przedszkolaka

Aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju  dzieci, uchwałą polskiego Sejmu ustanowiono dzień 20 września Dniem Przedszkolaka.  Święto to ma przyczynić się także do popularyzacji wychowania przedszkolnego poprzez:

- dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem;

- integracji przedszkoli z różnych regionów kraju;

- zjednoczenia i współdziałania wielu środowisk, osób oraz instytucji mających wpływ na wizerunek i jakość funkcjonowania przedszkoli.

Chociaż od  pierwszej uroczystości z okazji tego dnia minęły już cztery lata, to z roku na rok celebrowany jest on z wielką pompą i dużym zaangażowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dobrze, że termin  obchodów tego święta przypada na drugą połowę września, bo jest to czas, gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny , a pogoda sprzyja zajęciom w plenerze. Zazwyczaj wtedy też organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka.

W tym roku  dnia 19 września  nasze wspaniałe przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami  barwnym i rozśpiewanym korowodem przeszły ulicami Oleśnicy , a wykonane przez rodziców kolorowe stroje pięknie prezentowały się na naszych milusińskich. Barwne skrzydełka  ,,Motylków " muskały w marszu  czerwone płaszczyki ,,Biedronek" , a żółto -czarne pelerynki ,,Pszczółek" migały pomiędzy zielonymi odnóżkami,, Żabek".

Ten rok przyniósł dzieciom wiele powodów do radosnego świętowania, mogły one bowiem wreszcie powrócić do odnowionego przedszkola, które przywitało ich iście światowym standardem.

Teraz i nauka i zabawa będą sprawiać im jeszcze więcej radości.

Dlatego też, kiedy odśpiewały już ulubione piosenki, kiedy umilkły ich głośne skandowania i rytmiczne dźwięki tamburynków, bębenków i grzechotek - dzieci skierowały swoje kroki w stronę budynku gminy.  Tam bowiem czekał na nich człowiek, który razem z Radą Gminy najbardziej przyczynił się do odbudowy przedszkola - pan Wójt Leszek Juda.                                                                                                                                                                               Nasz Włodarz w otoczeniu pracowników Gminy Oleśnica pogratulował przedszkolakom z okazji ich święta, a do życzeń dołączył słodkie upominki. Zapewnił ich również, że w dalszym ciągu będzie patronował wszelkim przedsięwzięciom mającym na celu polepszenie jakości pracy przedszkola. Za tak wspaniałe życzenia przedszkolaki nagrodziły pana Wójta,  gromkimi brawami i odśpiewały mu najpiękniejsze piosenki. Tylko w taki sposób mogły wyrazić swoją wdzięczność i szacunek człowiekowi, który na to najbardziej zasługuje.

Na koniec spotkania pan Wójt wraz z pracownikami Gminy Oleśnica i całą dziatwą przedszkolną stanął do pamiątkowego zdjęcia.

Tryumfalny powrót dzieci do przedszkola poprzedzały wiwaty mieszkańców Oleśnicy, nikt bowiem nie przeszedł obojętnie obok rozentuzjomowanego korowodu naszych milusińskich. W uszach mieszkańców długo jeszcze będą rozbrzmiewać  głośne dżwięki tamburynów i bębnów.

Po tak ekscytującym spacerze, dzieci szczęśliwe -chociaż zmęczone  wróciły do przedszkola, aby tam dalej celebrować swoje święto oddając się ulubionym zabawom i tańcom.

Czy za rok znowu pogoda będzie dla nich łaskawa i pozwoli im cieszyć się z przywilejów bycia przedszkolakiem? Czas pokaże.

Przygotowała: Teresa Wójcik